1. Ana Sayfa

Kolonya corona virüsünü öldürür mü? korur mu

Kolonya corona virüsünü öldürür mü? korur mu
+ - 0

Arkadaşlar güncel dizilerin dışında sağlık yönünde de sizlere bilgi vermeye devam ediyoruz. Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü ile ilgili son günlerde kolonya konusu gündeme gelmeye başladı. Kolonya corona virüsünü öldürüyor mu? işte detaylar…

Sözcü’de yer alan habere göre, dün gece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Türkiye’de bir kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığını açıklaması üzerine ülkemizde önlemler alınmaya devam ediliyor. Ancak gün içerisinde kolonya konusunda satış patlaması yaşanıyor. Durum böyle olunca fiyatlarda da artış gösterildiği görüldü.

KOLONYA CORONA VİRÜSÜNÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Fizyoloji ve Deneysel Tıp Uzmanı Doç. Dr. Oytun Erbaş tarafından yapılan açıklamada, 80 derece olan alkolde virüsün öldüğünü belirtti. Çamaşır suyunun da aynı görevi gördüğünü sözlerine ekledi. Özellikle kişisel temizliğe dikkat edilmesi gerektiğini altı çizildi. Ellerin sürekli olarak deterjan ile yıkanması gerektiği ve hapşurunca mendil kullanılması gerekiyor.

Türkiye’nin bir çok ilinde vatandaşlar kolonya stoklamaya başladı. Ayrıca gelen bilgilere göre bazı şehirlerde ise özellikle Migros gibi marketlerde rafların tamamen boşaltıldığı görülüyor. Bazı BİM mağazalarında da aynı durum geçerli görünüyor.

Yazar Hakkında

Konu hakkında düşüncelerini yazmaya ne dersin?